Bir bursla hayatları değişti
Tarih: 3.12.2003 Saat: 01:26
Konu: Duyurular


Yeterli maddi imkâna sahip olmayanlara yurtdışında eğitim olanağı sağlayan Türk Eğitim Vakfı’nın burs verdiği gençler bugünün başarılı isimleri oldu.    Ve şimdi yaptıkları bağışlar yeni bursiyerlerin yolunu açıyor.  

                                                  

     Türk Eğitim Vakfı (TEV), işadamı Vehbi Koç’un önayak olmasıyla 205 hayırsever tarafından kurulduğu 1969’dan bu yana 839 öğrenciye "geri ödenmesi" şartıyla burs verdi. Tüm bursiyerler, yurtdışında eğitimlerini bitirir bitirmez geri dönüp hem ülkelerine hem de kendilerine burs veren TEV’e borçlarını fazlasıyla ödedi.
     Bugün, alanında çok başarılı birçok doktor, üst düzey yönetici, ya da mühendisin karnesinde "TEV’den burslu" yazıyor. Ekonomik zorluk yaşayan zeki gençlerin hayatlarına ışık tutan vakfı ayakta tutan da eski burslular. Bursiyerlerin çoğu, vakfın yönetim kadrosunda. Onlar hem kimlerin burs alacağına karar veriyor hem de koordinasyonu yürütüyorlar. İşte, dünün geçim derdindeki öğrencileri, bu gününse başarılı isimlerinin bir bursla değişen yaşamları:
     
     
Babasından burslu
•   Kaya Şener (56) : Memur babasının ölümünden sonra kardeşleriyle bir maaşla geçinmek zorunda kaldılar. İTÜ Kimya Mühendisliği’nden mezun oldu. Hayatını TEV’in gazete ilanı değiştirdi. Mülakatlara katıldı ve diğer adayları görünce ‘Hayatta kazanamam’ deyip, geri döndü. Vakıf Şener’i mastır için Wisconsin Üniversitesi’ne gönderdi. Halen uluslararası bir şirket olan İntermart’ın genel müdürü. "Babasından burslu" dediği oğlu da ABD’de eğitim gören Şener, hem vakfın mütevelli heyeti üyesi hem de her yıl düzenli olarak TEV’e yüklü miktarda bağışta bulunuyor.
•   Eşfak Tüzün (37): Orta halli bir ailenin çocuğu olan Tüzün, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik - Elektronik Bölümü mezunu. TEV bursuyla Berkeley’de işletme mastırı yaptı. Şimdi Koç Holding’de Stratejik Planlama Koordinasyon yardımcılığı yapıyor. Tüzün, "TEV olmasaydı, yurtdışında okumam imkânsızdı" diyor.
     
     Bursu çalışırken ödedi

•   Cem Nikravan (39): Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Bölümü’nden mezun oldu. TEV’e başvurdu. Lise ve fakülteyi birincilikle bitirdiğinden bursa hak kazanması hiç de zor olmadı. Stanford’a kabul edildi. "ABD, bana tüm kapıları açtı. Kendi imkânlarımla yurtdışına gitmem mümkün değildi" diyen Nikravan, İş - Koray A.Ş’nin genel müdürü. Aldığı bursu geri ödedi ve vakfa bağış yapmaya devam ediyor.
•   Seyfettin Sarıçam (30): Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu. TEV’e başvurduğu yıl 700 kişi içinden üçüncü sırada seçildi ve New York Üniversitesi’nde işletme mastırı yaptı. Antika Partner’s şirketinde genel müdür yardımcılığı yapıyor. Sarıçam, aldığı bursu daha yurtdışında çalışırken geri ödedi. Amacı, birçok gencin burs alıp okumasına yardımcı olabilmek.

Milliyet Ekim 2003 , ŞÜKRAN PAKKAN İstanbul       Bu haberin geldigi yer: egitimbursu.com
http://www.egitimbursu.com

Bu haber icin adres:
http://www.egitimbursu.com/modules.php?name=News&file=article&sid=6