tarihinde güncellendi...
 

 

 

INDEX

 

Mesajlaşma


Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Girişi

Nickname:
Şifre:
Gizlilik Kodu: Gizlilik Kodu
Gizlilik Kodu (Rakamla):

Members List Üyeler:
Son Üye: PhilippBook
Bugün: 0
Dün: 0
Toplam Üye: 21840

Online Olanlar:
Ziyaretçiler: 0
Üyeler: 0
Toplam: 0
 Avrupa Birliği Programı

Avrupa Birliğinin, bilgiye dayalı ekonomi ve toplum yaratmak amacıyla araştırma ve geliştirme  programları.Avrupa Birliği, bilgiye dayalı ekonomi ve toplum yaratmak amacıyla araştırma ve geliştirme çalışmalarını ilerletmeyi hedefleyen programlar geliştirmektedir. 1984 yılında beri beşer yıllık programlar olarak yürürlüğe sokulan programlardan sonuncusu ise 6. Çerçeve Programı (FP6) olup 2002-2006 yılları arasında geçerlidir. Bu program için ayrılan toplam bütçe 17.5 milyar EURO’dur. Bu program, takım çalışmasına özendirmeyi, geniş araştırma gruplarının oluşmasını ve bilgi paylaşımı ağlarını kurmayı ön planda tutar. Türkiye FP5 e proje bazında katılmış olup, FP6 ya tam katılım yönünde karar almıştır. Bu sayede Türk sanayicileri ve KOBİ ler, üniversitelerdeki akademisyenler proje sunma hakkını elde etmiş oldular. Araştırmalara ayrılan bütçenin konulara göre dağılımı milyon euro olarak şöyledir: Genbilim ve Sağlık Biyoteknolojisi (2,150 €),Bilgi Toplumu Teknolojileri (3,600 €), Nanoteknolojiler , akıllı malazemeler (1,300 €),Havacılık ve Uzay (1,000 €), Besin Güvenliği ve sağlık Riskleri (625milyon €), Sürdürülebilir Kalkınma ve Küresel Kalkınma(1,850 €), AB Bilgi Toplumunda Yurttaşlık ve Yönetişim (225 €), Inıvasyon desteği, kobi desteği, değişim programları, eğitim programları vs.(5,065 €).

AB 6. Çerçeve Programı

Avrupa'nın 2010 yılında dünyanın en dinamik ve rekabet gücü en yüksek bilgi ekonomisi haline gelmesi için ERA yani Avrupa Araştırma Alanı tanımlanmış ve 2002-2006 arasında sürmekte olan 6. Çerçeve Programı bütçesine bu amaç için 17 milyar Euro konulmuştur. TÜBİTAK; Türkiye 6. Çerçeve Programı erişim noktası oluşturarak 300 milyon Euroluk Türkiye katılımından, ülkemiz üniversite ve sanayinin en büyük payı almasına çalışmaktadır. (www.fp6.org.tr).

Programa; üniversiteler, araştırma merkezleri, kamu kurumları şirketler ve KOBİ 'ler geliştirdikleri proje önerilerine mali destek almak üzere başvurabilirler.

Türkiye Araştırma Alanı (TAA)

DPT, 8. Beş yıllık Kalkınma Planındaki ve AB 6. Çerçeve Programındaki öncelikli alanlardan yola çıkarak 13 temadan oluşan Türkiye Araştırma Alanını (TAA) tanımlamıştır. TAA2yı hayata geçirmek için aşağıdaki araçlar tanımlanmıştır.

Yayınlaştırılmış Ulusal ve Uluslararası Projeler (YUUP)- 1

TAA'da çalışmak üzere 460 araştırmacı ve 35 üniversitenin katılımından oluşan proje grupları oluşturmuştur. Bu faaliyetlere 3.2 trilyon ayıran DPT 2003 yılında 23 çalıştay toplamıştır. Bu çalışmalar 81 kurumun katılımıyla devam etmektedir.  

 

Yavuz Donat , Eğitim  / 26-01-2004, SABAH

Amerika'ya son ihracat: Eğitim

Enver Yücel... Giresunlu bir matematik öğretmeni... Bu hafta Washington'da bir "dershane" açıyor... Kutluyoruz... Ve bugünü "yüzünü bile görmediğimiz bu Giresunlu'ya" ayırıyoruz. Geçenlerde Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süheyl Batum aradı: - Ocak'ın son haftasında müsait misiniz? - Hayırdır hocam? - Siz böyle şeyleri seversiniz... Amerika'da bir Türk dershanesi açılıyor... Biz gidiyoruz... Siz de gelmek ister misiniz?
Daha sonra Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan aradı: - Bir Türk, Amerika'da eğitim konusunda yatırım yapıyor... Siz böyle şeyleri seversiniz...
Haydi, birlikte gidelim.
"Nasıl bir yatırım... Kim yapıyor" diye araştırdık. Dediler ki "Enver Yücel yapıyor." Enver bey "Uğur Dershaneleri"nin sahibi. Bu dershane "37 yaşında." 36 şubesi var: Diyarbakır, Van, Bursa, İzmir, Denizli, Adana, Giresun, Ordu, Trabzon, Samsun......... Ve "42 bin" öğrencisi. Enver bey daha sonra "Bahçeşehir Koleji" ni kurmuş (1994). Ardından da "Bahçeşehir Üniversitesi" ni (1998). Onun dünyası eğitim.

Dershanecilik ABD'de "çok büyük bir sektör."
Yıllık "üç milyar dolarlık" bir pazar. Amerika'da üniversite çok. "İyi üniversiteye" girmek isteyenlerin bir bölümü "kursa gidiyor."
"Washington Uğur Eğitim" ilk yıl 500 öğrenci kapasiteli olacak. Hocalar "ABD'den." Sadece "matematik hocaları" Türk olacak. Daha şimdiden "öğrenciler hazır... Hocalar hazır." Tek iş "düğmeye basmak." "Törenle" dershaneyi açmak.

Enver Yücel aradı: - Sizi açılış törenimize davet ediyoruz... Gelecek misiniz? "Maalesef" dedik: - Başka programımız var... Erzurum'da olacağız... Ama söz... Daha sonra ABD'ye gideceğiz... Göreceğiz.
Uğur Dershaneleri Ohio'da da bir "eğitim yatırımı" yapmış. Arora Lisesi'nde. Hazırlık kursu (Sat) açmış. Eğitim "bu Mart" başlıyor. Oraya da talep "olağanüstü" imiş.
Enver Yücel'e sord
uk: - İlgilendiğiniz başka alanlar?.. Başka sektörler? "Benim işim eğitim" dedi: - Eğitimle yatar, eğitimle kalkarım... Eğitimden kazandığımı eğitime harcarım... Benim felsefem, herkes bildiği konuyla uğraşmalı... Ben, bildiğim işi yapıyorum.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "önemli bir devlet ziyareti için" ABD'de. Seyahate çıkmadan önce Başbakan'a sorduk: - Bir Türk, Washington'da eğitim yatırımı yapıyor... Dershane açıyor... Biliyor musunuz? Tayyip bey "evet, biliyorum" dedi: - Açılışı, ben ABD'de iken yapacaklarmış... Katılmamı istediler. - Katılacak mısınız? - Programım çok yoğun... Zamanım yok. "Bir fırsat yaratsanız" dedik: - İki program arasına sıkıştırıp, uğrasanız... Konu eğitim olunca... Destek vermelisiniz. Başbakan "doğru" dedi: - Sıkıştırmaya çalışacağım.
Giresunlu matematik öğretmeni Enver Yücel'i kutluyoruz. "Böyle insanları" teşvik etmek şart. Anadolu'yu gezdikçe görüyoruz, pek çok hayırsever insanımız bir "aferin"le Kars'a, Van'a, Siirt'e, Konya'ya, Erzurum'a, Kayseri'ye öyle çok, öyle güzel okullar yapmışlar ki.

 

 

 

 
   

İlgili Bağlantılar

· Daha fazla Güncel Haberler
· Haber gönderen mehmet


En çok okunan haber: Güncel Haberler:
Avrupa Birliği Programı

 

Haber Puanlama

Ortalama Puan: 4.57
Toplam Oy: 19


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


 

Seçenekler


 Yazdırılabilir Sayfa  Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Başlangıç
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Re: Avrupa Birliği Programı (Puan: 1)
Gönderen: mehmetriza Tarih: 5.12.2004 Saat: 17:12
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder | Günlük)
cok iyi


Copyright 2003 @ eğitimbursu.com
Tasarım ve altyapı düzenlemesi QualitaWeb tarafından yapılmıştır.

Sayfa Üretimi: 0.663 Saniye